Wygodna, nieduża z reguły, ale wyposażona w komfortową opcję rozkładania. Taka sofa marzy się większości inwestorom, gdyż jest maksymalnie funkcjonalna, może spełniać więcej niż jedną funkcję, a do tego wybór dedykowanych jej modeli na rynku meblowym jest naprawdę ogromny. Nikogo dziwić więc nie powinno, że myśląc o zakupie sofy do niedużego mieszkania, myśli się ni etyle o modelu standardowym, tradycyjnym, ale o takim, który został dodatkowo wyposażony. Bo sofę z wygodnym pojemnikiem na pościel postawić będzie można praktycznie wszędzie – czy to w salonie, pokoju gościnnym czy pokoju dziecięcym lub młodzieżowym.

Rozkładane sofy często dostępne są w także w wersji ekstra. Na tę opcję składa się chociażby wyposażenie w funkcje dodatkowe, jakimi są podręczne półki, wygodne schowki czy funkcjonalne głośniki lub stacje do ładowania urządzeń elektronicznych. Wraz z postępem technologicznym oraz stale rosnącymi potrzebami użytkowników, oferta mebli indywidualnie dopasowanych do potrzeb, stale rośnie.

Sofy stworzone z myślą o funkcjonalnym wyposażeniu przestrzeni mieszkalnych dostępne są w rozmaitych wersjach materiałowych. Znajdziemy więc zarówno modele sof z obiciem z miękkich i grubych tkanin szenilowych, mikrofaz (dedykowanych szczególnie osobom ze skłonnościami alergicznymi) czy najbardziej luksusową i trwałą skórą naturalną. Ta ostatnia jednak wiąże się z koniecznością regularnej i konkretnej pielęgnacji, której nie warto lekceważyć gdy chce się przez naprawdę długi czas korzystać z mebli. Wątpliwościom nie ulega rzecz jasna fakt, że o meble własnościowe trzeba przede wszystkim dbać.